Cięcie stali konstrukcyjnej lub innych twardych stopów wymaga nie tylko dobrej maszyny, lecz także odpowiedniego osprzętu, jakim jest brzeszczot do piły taśmowej do metalu. Jego ostre zęby z łatwością wgryzają się w obrabiany materiał, zapewniając tym samym wysoką wydajność pracy, przy jednoczesnym zachowaniu gładkiej powierzchni ciętego elementu. Jednak nie wszystkie brzeszczoty taśmowe są sobie równe, dlatego też dzisiaj pokażemy Ci, na co zwracać szczególną uwagę podczas ich zakupu.
Kupując brzeszczot piły taśmowej do metalu, zawsze zwracaj uwagę na jego długość!
Chociaż może wydawać się to oczywistą poradą, to długość taśmy tnącej jest jednym z najważniejszych parametrów technicznych. Brzeszczoty do piły taśmowej występują w różnych wymiarach, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie ich do szerokiej gamy urządzeń dostępnych na rynku.
Należy jednak pamiętać, że długość taśmy tnącej musi zostać idealnie dobrana do posiadanego sprzętu – zbyt długi brzeszczot do piły taśmowej będzie spadał z prowadnicy urządzenia, podczas gdy zbyt krótki w ogóle nie da się na nią założyć.
Informacje o wymiarach taśmy można znaleźć w dokumentacji technicznej piły lub na tablicy znamionowej urządzenia. Dodatkowo, w razie potrzeby można również zmierzyć długość, jaką ma brzeszczot do piły taśmowej i w oparciu o uzyskane dane dokonać zakupu nowego.
Ważny jest materiał, z jakiego wykonany jest brzeszczot do piły taśmowej
Kolejną kluczową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, kupując brzeszczoty do piły taśmowej, jest materiał, z jakiego wykonana jest taśma. W przypadku obróbki popularnych stopów metali niezwykle ważne jest, by brzeszczoty taśmowe posiadały zęby wykonane ze stali szybkotnącej (HSS).
Zadaniem stali szybkotnącej jest sprawne skrawanie ciętego materiału, które jednocześnie nie będzie niszczyć jego struktury. Dzięki temu elementy cięte są precyzyjnie, a ich powierzchnia pozbawiona jest zadziorów i praktycznie nie wymaga dalszej obróbki szlifierskiej.
Ważne jest także, by brzeszczot do piły taśmowej miał w swoim składzie dodatki uszlachetniające. Najczęściej jest to domieszka kobaltu, który posiada wysoką odporność na ścieranie oraz działanie wysokich temperatur, znacząco zwiększając tym samym okres eksploatacji samej taśmy. To z kolei minimalizuje przestoje niezbędne na wymianę brzeszczotów i zwiększa produktywność samej maszyny.